W latach 2012 - 2014 w naszym szpitalu realizowano projekt pn. "Poprawa efektywności energetycznej Szpitala św. Anny w Miechowie poprzez zastosowanie energii odnawialnej i kompleksową termomodernizacje 6 budynków".

Projekt zakładał trzy podstawowe zadania:

- ocieplenie 6 budynków szpitala,

- wymianę instalacji centralnego ogrzewania oraz

- instalację kolektorów słonecznych do podgrzewania wody.

W drugiej połowie 2012 r. wykonano audyt energetyczny, który wykazał że stan obiektów szpitala wskazywał na pilną potrzebę termomodernizacji. Dotyczyło to m.in. stolarki drzwiowej oraz okiennej (zwłaszcza na klatkach schodowych) oraz części bram garażowych. Bardzo ważnym elementem projektu było docieplenie ścian budynków. W celu zmniejszenia kosztów energii audyt zakładał modernizację sieci c.o. oraz montaż kolektorów.

Szpital przygotował wniosek aplikacyjny i na jego podstawie udało się pozyskać dofinansowanie inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Systemu Zielonych Inwestycji.

W 2013 r. wyłoniono wykonawcę zadania, wartość inwestycji po przetargu wyniosła 3 176 652 zł. Projekt został dofinansowany przez NFOŚiGW dotacją w kwocie blisko 900 000 zł oraz pożyczką w kwocie 1,83 mln zł. Udało się również pozyskać dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego - Program 7.2. Poprawa jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Prace budowlane prowadzono od października 2013 r. do końca marca 2014 r. Największy zakres prac dotyczył ocieplenia ścian. Zasadniczą część budynków (łóżkowy, zabiegowo-diagnostyczny oraz ambulatoryjno-administracyjny) ocieplono przy użyciu wełny mineralnej. Pozostałe budynki ocieplono styropianem. Na wszystkich budynkach przeprowadzono remont dachów, wykonano obróbki blacharskie oraz remont instalacji odgromowej. Na klatkach schodowych zlikwidowano energochłonne luksfery zastępując je oknami. Wymieniono nieszczelne drzwi wejściowe we wszystkich budynkach. Dokonano również wymiany kilkudziesięciu okien, niewymienionych w czasie wcześniejszych prac modernizacyjnych szpitala. Wstawione zostały również nowe bramy garażowe w budynkach pogotowia ratunkowego.

Wykonano również modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Wymiana i regulacji objęła długość ok. 5200 mb instalacji, zamontowano ok. 120 kompletów zaworów podpionowych i odpowietrzników na pionach.

Trzecim elementem inwestycji był montaż kolektorów słonecznych. Zostały one umiejscowione na dachu budynku A, łącznie dysponują powierzchnią absorpcji ok. 230 m2, zasilają zbiorniki wody o pojemności 6000 litrów. Instalacja wody została w ramach inwestycji dostosowana do łącznej pracy systemu kolektorów.

Dzięki zrealizowaniu inwestycji Szpital liczy na racjonalizację systemu ogrzewania, poprawę warunków cieplnych, a tym samym ograniczenie ilości spalanego paliwa. Ponadto dbałość o dobry stan czystości środowiska przyrodniczego jest jednym z podstawowych warunków podnoszenia jakości życia mieszkańców powiatu. Wykorzystanie źródeł energii odnawialnej oraz wykonanie termomodernizacji budynków przyczyni się do ograniczenia zużycia energii, przez co zmniejszą się wydatki na ten cel. Warto również wspomnieć o efekcie wizualnym, dzięki przeprowadzonym pracom zdecydowanie poprawił się wygląd zewnętrzny budynków szpitala.

Numery alarmowe

Aby wezwać pomoc dzwoń