Wydrukuj tę stronę

Światowy Dzień Bez Papierosa

bez papierosaCo roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego Świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma równie zachęcić do 24 - godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.

Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów.

Papierosów nie można palić „bezkarnie". Jak dowiodły liczne badania, istnieje związek przyczynowo - skutkowy między opisywanym nałogiem a rozwojem rozmaitych chorób. Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą chorobę obturacyjną płuc), chorobę Crohna, osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki.

Ostatecznym celem Światowego Dnia Bez Tytoniu jest przyczynienie się do ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed niszczącymi skutkami zdrowotnymi spowodowanymi paleniem tytoniu, ale też konsekwencjami społecznymi, środowiskowymi i ekonomicznymi używania tytoniu i narażenia na dym tytoniowy.

Palenie wychodzi z mody?

Palenie tytoniu stanowi jeden z najistotniejszych problemów zdrowotnych w Polsce. W roku 2014 codzienne palenie deklarowało 28% dorosłych mężczyzn i 19% dorosłych kobiet, mniej niż w poprzednich latach.

Palenie wychodzi z mody także wśród młodzieży. Wyniki badań pokazują, że w latach 2002?2014 wśród dzieci w wieku 15 lat odsetek palących zmalał z 21% do 10% u chłopców i z 12% do 10% wśród dziewcząt [1].

Dlaczego warto rzucić palenie? Dwa proste powody

Pomyśl o swoim zdrowiu! Co 6 sekund na świecie umiera jedna osoba w wyniku chorób spowodowanych paleniem papierosów. [2]. W Polsce co roku umiera ponad 50 tysięcy osób z powodu chorób związanych z paleniem tytoniu, w tym prawie 25 tysięcy z powodu nowotworów. Zaprzestanie palenia tytoniu to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego zdrowia !

Pomyśl o zdrowiu bliskich! Przez zaprzestanie palenia pokażesz im, że dbasz o ich zdrowie jak o swoje i nie narażasz ich na bierne palenie. Palacze bierni wdychają te same trujące i rakotwórcze substancje, co osoby palące. Różnica polega jedynie na skali narażenia. Szacuje się, że w wyniku chorób spowodowanych biernym paleniem w Polsce co roku umiera około 2000 osób. Niestety mimo wielu dowodów na szkodliwość biernego palenia, dwie piąte palących osób przyznaje, że pali w obecności dzieci. Oznacza to, że codziennie kilka milionów dzieci jest narażonych na kontakt z toksycznymi substancjami zawartymi w dymie tytoniowym.

Zrób pierwszy krok!

Spróbuj nie palić przez jeden dzień, np. 31 maja. To dobra okazja, żeby podjąć wyzwanie rozstania się z papierosem. Zajrzyj na stronę www.jakrzucicpalenie.pl i dowiedz się, jak stać się osobą niepalącą. Poznaj sposoby przygotowania się do rzucenia palenia i zaplanuj swoje kolejne kroki. Dzwoniąc do ekspertów z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108) możesz uzyskać pomoc w rzuceniu palenia, wyjaśnić wątpliwości i rozwiać obawy związane z odstawieniem papierosów.

Odważ się rzucić palenie! Wystarczy zrobić pierwszy krok. Może dzisiejszy dzień jest dobrą okazją? A może uda Ci się nie palić też dzień później, z okazji Dnia Dziecka?

Więcej informacji na stronie www.kodekswalkizrakiem.pl i www.jakrzucicpalenie.pl

 

[1] Źródło: wyniki badań HBSC realizowanych w Polsce przez Instytut Matki i Dziecka.

[2] Z raportu WHO