Wydrukuj tę stronę

Osocze od ozdrowieńców

osoczeOsocze od ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi objawami zakażenia. Przeciwciała przeciw wirusowi SARS-CoV-2 znajdujące się w osoczu mogą zablokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta chorującego na COVID-19. Podobna terapia, oparta na przetoczeniach osocza, była stosowana z powodzeniem u pacjentów zakażonych wirusem Ebola, wirusem tzw. ptasiej (A H5N1) i świńskiej (A H1N1) grypy. Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana od dawcy krew jest rozdzielana  na osocze, które jest zatrzymywane. Pozostałe elementy komórkowe krwi są zwrotnie przetaczane dawcy tym samym wkłuciem. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Czas zabiegu to 30-40 min. Jeden dawca może oddać osocze nawet kilka razy – z zachowaniem wymaganych odstępów czasu. Osocze pobrane podczas jednej wizyty w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa może zostać zastosowane aż u trzech pacjentów.

 

Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy jest utrudnione wtedy można oddać krew pełną, której jest pozyskiwane osocze, pozostałe elementy morfotyczne krwi posłużą do leczenia innych chorych potrzebujących transfuzji krwi. Osoby zdecydowane na oddanie osocza muszą spełniać następujące warunki:
1.    przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej:
       a.    28 dni od zakończenia objawów;
       b.    18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;
2.    są w wieku 18-65 lat
3.    w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie, wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
4.    ponadto spełniają kryteria zawarte w przepisach prawnych określających wymagania ogólne dla dawców krwi i jej składników (Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741)

Osocze od ozdrowieńców można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Krakowie, ul. Rzeźnicza 11, w dni robocze, w godzinach 08:00 – 12:00.

Rekomendowany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny z RCKiK - w czasie rozmowy telefonicznej zostanie dokonana wstępna ocena braku przeciwwskazań. Zostanie też uzgodniony termin pobrania.
Telefon kontaktowy: 663-560-300 lub 661-926-116 czynny pon-pt w godz. 7:30-15:05
Skrzynka e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W zgłoszeniu elektronicznym należy podać numer telefonu, pod który zadzwoni lekarz z RCKiK.

Źródło:

https://rckik.krakow.pl/osocze-od-ozdrowiencow-covid-19/

https://www.twojakrew.pl/ozdrowiency/

https://www.gov.pl/web/koronawirus/chorowales-na-kororonawirusa-i-wyzdrowiales-oddaj-osocze-i-pomoz-innym