Kierownik:
lic. piel. Teresa Bazela, specjalista w zakresie pielęgniarstwa zachowawczego.
tel. 41 38 20 398
Pielęgniarka koordynująca:
mgr piel. Małgorzata Herian, specjalista pielęgniarstwa zachowawczego
tel. 41 38 20 398
Kontakt z Zakładem:
tel. 41 38 20 398 - sekretariat
tel. 41 38 20 267 - dyżurka pielęgniarska
Charakterystyka Zakładu
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy znajduje się na III piętrze budynku A. Posiada 26 miejsc: sale 2-3 osobowe, jedną salę 6 osobową oraz jedną izolatkę.
Głównym celem oddziału jest opieka i pielęgnacja pacjenta leżącego, pomoc w usprawnianiu i rehabilitacja chorego. Dysponujemy wózkami rehabilitacyjnymi, balkonikami, podnośnikiem elektrycznym do przemieszczania pacjentów. Zakład posiada dostęp do specjalistycznych zabiegów i badań takich jak: tomografia, USG i endoskopia.
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Udziela całodobowych świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem leczenie, pielęgnację i rehabilitację osób przewlekle i obłożnie chorych. Celem działalności naszej placówki jest pomoc osobom starszym w odzyskaniu możliwie jak największej sprawności fizycznej i samodzielności. Dotyczy to osób, które mają ukończony proces leczenia szpitalnego, są w pełni zdiagnozowane i nie wymagają hospitalizacji, jednak ich stan zdrowia nie pozwala jeszcze na funkcjonowanie w warunkach domowych i wymagają nadal całodobowej, specjalistycznej opieki pielęgniarskiej i lekarskiej.
Zapewniamy wyspecjalizowaną kadrę medyczną. Współpracują z nami jako konsultanci lekarze specjaliści: chirurdzy, kardiolodzy, pulmonolodzy, neurolodzy i inni. Zakład zatrudnia również rehabilitanta , psychologa, terapeutę zajęciowego, logopedę.
Procedura przyjęcia pacjenta do ZOL
Aby umieścić pacjenta w naszej placówce należy dostarczyć do sekretariatu ZOL komplet następujących dokumentów:
- skierowanie do ZOL wystawione przez lekarza POZ lub lekarza prowadzącego w szpitalu, - pobierz druk(PDF) , pobierz druk(DOC)
- wywiad pielęgniarki środowiskowej oraz ocena pacjenta w skali Barthel, wystawiony przez pielęgniarkę środowiskową w przychodni POZ lub pielęgniarkę oddziałową w oddziale szpitalnym - pobierz druk, pobierz druk
- wniosek na umieszczenie w ZOL i dane osoby ubiegającej się o przyjęcie (wypełnia pacjent/rodzina) - pobierz druk
- obustronne ksero dowodu osobistego i legitymacji ubezpieczeniowej
- ksero odcinka renty lub emerytury lub decyzja o przyznaniu renty/emerytury
- aktualne wyniki badań krwi: glukoza, morfologia, mocznik, potas, Hbs, antyHCV, mocz ogólny, posiew moczu.
Kopie dokumentów można składać do tylu placówek do ilu chcemy. Biorąc pod uwagę duże kolejki i czas oczekiwania, większa ilość złożonych dokumentów zwiększa szansę na szybsze przyjęcie chorego. Zawsze istnieje możliwość późniejszego przeniesienia pacjenta na życzenie rodziny do innej placówki o ile ona będzie dysponowała wolnym miejscem.
Do ZOL nie może zostać przyjęty pacjent w przypadku:
- kiedy u pacjenta stwierdzona jest czynna choroba nowotworowa,
- kiedy u pacjenta występują poważne zaburzenia psychiczne lub uzależnienie,
- kiedy początkowa ocena pacjenta wg skali opartej na skali Barthel jest większa niż 40 pkt.,
- nie przyjmujemy pacjentów wentylowanych mechanicznie (stacjonarnie).
Dokumenty związane z przyjęciem pacjenta najlepiej dostarczyć osobiście do danej placówki. Wysłanie ich pocztą wiąże się ze sporym opóźnieniem całej procedury.
Odpłatność za pobyt w ZOL wynosi 70% renty lub emerytury. Świadczenia zdrowotne udzielane pacjentom finansuje NFZ, natomiast koszty wyżywienia i zakwaterowania ponosi pacjent (dz.u. poz. 731 Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych).